Кам’янська громада

Запорізька область, Пологівський район

Ландшафтна екскурсія

Ландшафтна екскурсія

«УНІКАЛЬНІСТЬ ПІВДЕННОГО СТЕПУ»

 

Місце проведення: С.Гусарка, Кам’янська селищна рада Пологівського району Запорізької області

 

Схема маршруту: річка Конка – Гусарська Велика Біла Кам'яна Скеля – Куйбишевський районний краєзнавчий музей – Бельмак-Могила.

 

Річка Конка – перлина приазовського (південного) степу

        З лівого боку Дніпро приймає низку приток, з яких найбільшою є річка Конка (Кінська), яка протікає тільки в Запорізькій області. Річка бере початок на північно-західних окраїнах Приазовської височини в межах Кам’янської селищної ради недалеко від Бельмак-Могили, потім протікає в межах Консько-Ялинської западини, а пониззя ріки приурочено до південно-східної частини Придніпровського кристалічного басейну. Довжина річки дорівнює 149 км, площа водозабірного басейну 2580 км. Конка має 56 приток, перша з яких у гирлі Сухої Конки – річка Гусарка.

        Ріка має широку і мілку долину, а в верхів'ях долина різко звужена. Ідучи вниз за течією, можна побачити неповторні краєвиди: правий берег більш пологий, покритий товстим шаром чорнозему, а лівий – крутий, обривистий з виходом на поверхню твердих кристалічних порід,  які іноді піднімаються над рівнем води до 30 м і мають вигляд гірської країни. В окремих ділянках місцевість нагадує гірський Памір.

        Основне русло Конки на західній околиці с. Гусарки перекрито дамбою і річка, врізуючись у стародавні відклади кристалічних порід, утворює водоспад, який надає ландшафту неповторного вигляду.

       Милує око різнобарвна степова рослинність. Тут зростають такі степові види, як типчак, кипець гребінчастий, кринітарія, тонконіг, стоколос. Серед видів різнотрав'я звичайні вязель стрункий, шавлія лучна, пижмо звичайне. Зустрічаються також чина, цикорій дикий, дивина, чистець трансільванський. На окремих ділянках виявлені формації ковили Лессінга, що занесена до Зеленої книги України. Серед тваринного світу виявлено вид – орел степовий, що занесений до Червоної книги України. Терасові степові схили заняті лісовою рослинністю. Тут зростають робінія  звичайна, маслинка срібляста, клени татарський, гостролистий, гледичія колюча, скумпія звичайна, дуб, акація біла. Мальовничі краєвиди , водоспад, лісові насадження серед степу, води штучного озера, чисте, свіже повітря – це чудовий куточок для відпочинку, екскурсій, вивчення флори і фауни.

 

Гусарська Велика Біла Кам'яна Скеля

          В верхів’ї р. Суха Конка, на ділянці між селами Гусарка та Кінські Роздори, переважно по лівому схилу долини відслонюється група мальовничих скель, деякі з котрих підвищуються над рівнем річки (біля впадіння річки Чабанки) до 25-30 м. Об’єкт являє собою (скеля разом з кар’єром) досить значний за площею вихід на поверхню докембрійських утворень Приазовського мегаблоку Українського щита. Рельєф у цьому місті успадковує Гусарську куполовидну структуру докембрійського фундаменту, ускладнену численними дизюктивними порушеннями. Скелі складені гнейсами, гранітами, мігматитами біотитовими,  амфібол-біотитовими із ксенолітами амфіболітів, з численними жилами апліто-негматоїдних гранітів, дайками рожевих порфіробластових гранітів. Ці породи складають нижню і верхню частини  західноприазовської серії та прориваються дайками діабазів та гіпербазитів пізнього протерозою.

         Ця геологічна пам`ятка природи місцевого значення має ландшафтне різномаїття. Естетична привабливість: серед степу широкого біля долини річки Конки  мальовничі скелі з різнотравно-ковилово-типчаковою та лісовою рослинністю створюють неповторні краєвиди.

      Об’єкт доступний для огляду, самостійне відвідування можливе.

      Використання об’єкту: науково-пізнавальні екскурсії, внутрішній та міжнародний туризм, полігон для науково-практичних досліджень.

 

Краєзнавчий музей ім.М.Я Гудини

        Музей с. Гусарка відкрито в 1965 році рішенням виконкому Гусарківської сільської Ради депутатів трудящих, як музей на громадських засадах.

          В 1975 році згідно з наказом Міністерства Культури УРСР від 29.01.1975 №54 на базі Гусарківського краєзнавчого музею створений музей-філіал Запорізького обласного краєзнавчого музею. З 03.02.1992 музей пере- підпорядковано Куйбишевському районному відділу культури і набув статусу районного краєзнавчого музею.

           Ініціатором заснування музею і побудови спеціального приміщення для нього був вчитель історії місцевої середньої школи Микола Якович Гудина. Тому на пропозиції ветеранів війни та праці і звернення виконкому Гусарківської сільської Ради  народних депутатів, рішенням п’ятої сесії XXII скликання Районної Ради від 25. 12. 1995 №9 районному краєзнавчому музею було присвоєно ім’я Миколи Яковича Гудини.

            Музей розташований в спеціально побудованій двоповерховій будівлі, в десяти залах якої розташовані експозиції музею, що займають експозиційну площу більше 300 кв. м. Експозиція відділу природи, яка розміщена у двох залах, надає відомості про природу Куйбишевського району, геологічну будову території, природні ресурси та їх використання, фауну та флору, знайомить з різноманітними  природними ландшафтами  і заповідними куточками краю. Заслуговує на увагу новий експозиційний зал «Історія заселення нашого краю», який розповідає про історію краю з часів кам’яного віку до початку XX ст.. Багата та складна історія 1914-1941рр. представлена у двох залах музею і відображена у черзі фотографій та унікальних експонатів. Експозиція залу «Велика Вітчизняна війна»  знайомить з перебігом війни та героїчним минулим краю. Багато тем розкривають зали «Післявоєнна відбудова» та «Сучасність краю». Музей має значні колекції виробів ткацтва, вишивки, лозоплетіння. В закладі діють виставки, тематика яких охоплює найважливіші аспекти історії та культури краю.

 

Бельмак-Могила   –   найвища точка півдня України

         На території Кам'янськіої селищної ради на Приазовській височині знаходиться найвища точка Запорізької області – Бельмак-Могила, висота якої 324 м над рівнем моря, залишки кембрийских утворень. На вершині встановлено топографічну вежу. Ця височина є пунктом триагуляції. По цих пунктах проводиться докладна зйомка місцевості для нанесення її на план та карту.

          На верхівці цього останцю насипано курган над одним або декількома похованнями, конусоподібний за формой, вистом 8 м, диаметром до 100 м. На території, прилеглій до цієї вершини, є кілька стародавних курганов.  Під насипом «довгого кургану» вивчене дуже рідкісне святилище доби пізньої бронзи, в якому  відтворено індоєвропейський міф про створення Світу за участю Змія, Вогню та Светового Яйця.

         Навкруги, скільки бачить людське око, велично покоиться равнина. Якщо піднятися на Бельмак-Могилу в сонячну погоду,то можна побачити села Кам'янської селищної ради, м.Пологи і маяки міста Бердянск, а вночі – вогні м.Маріуполь.

          Біля підніжжя гори – кар'єр Трудівського щебзаводу.

          Об'єкт цікавий для проведення екскурсій, наукових досліджень.

Фото без описуФото без опису

Фото без описуФото без опису

Фото без описуФото без опису

Фото без описуФото без опису

Фото без описуФото без опису

 

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора